Skip to main content
Voice Recognition
X

Staff Directory

Staff Directory

Marc Alton
Alton, Marc
Teacher - CLD
Bartholomew, Glen
Custodian
Idane Brew
Brew, Idane
Secretary - Guidance
Scot Brown
Brown, Scot
Principal
Carlquist, James
Principal - Assistant
Reyna Carroll
Carroll, Reyna
Teacher - Music - Instrumental
Chiles, Melea
Paraprofessional - SpecEd
Teresa Clark
Clark, Teresa
RSP - School Counselor
Corn, Ryan
Teacher - Social Studies
Araceli Cortez
Cortez, Araceli
Secretary - Cultural Liaison/Mediator
Kenneth Cotter
Cotter, Kenneth
Teacher - Music
Lois Drysdale
Drysdale, Lois
Custodian
Travis Eason
Eason, Travis
Teacher - Business/Technology
Julie Faulk
Faulk, Julie
Teacher - 8th - English
Feeback, Robert
Teacher - Special Education
Amanda Fletcher
Fletcher, Amanda
Teacher - Special Education
Sara Gray
Gray, Sara
Secretary
Hamm, William
Teacher - Social Studies
Karie Hancock
Hancock, Karie
Teacher - Interventionist - Literacy
Judith Hauger
Hauger, Judith
Teacher - 7th - Science
Sandra Helken
Helken, Sandra
Paraprofessional - Media
Judy Jacobs
Jacobs, Judy
Teacher - Special Education
Jenny Jimenez
Jimenez, Jenny
Secretary - Head
Kari Keller
Keller, Kari
Teacher - Social Studies
Kenner, Adam
Teacher - ROTC
Kistler, Danielle
Teacher - Gifted & Talented
Michael Knape
Knape, Michael
Teacher - Science
Lamere, Brittany
RSP - School Counselor
Leavitt, Hallie
Teacher - 7th - Language Arts
Liebenthal, Mark
Liaison - Engagement Center
Christopher Mannellino
Mannellino, Christopher
Custodian
McCaslin, Natasha
Teacher - English
Randall McKinney
McKinney, Randall
Teacher - Math
Mitchell, Jeffrey
Teacher - Building Resource
Mitchell, Jennifer
Teacher - Interventionist - Math
Stephen Motley
Motley, Stephen
Teacher - Art
Maranda Mumm
Mumm, Maranda
Paraprofessional - SpecEd
Kyle Piatt
Piatt, Kyle
Teacher - 8th - Social Studies
Lance Ready
Ready, Lance
Teacher - Science
Ready, Paige
Teacher - 8th - Science
Vern Ricketts
Ricketts, Vern
Custodian
Joy Robinson
Robinson, Joy
Teacher - Math
Rose, Julianna
Custodian
TeeJay Rose
Rose, TeeJay
Teacher - Industrial Arts
Ronald Russell
Russell, Ronald
Custodian - Crew Leader
Anthony Ryan
Ryan, Anthony
Teacher - Math
Sean Sale
Sale, Sean
Teacher - 6th - Math
Liliana Santiago
Santiago, Liliana
Paraprofessional - SpecEd
Shaw, Tyler
Teacher - Physical Education
Shelley, Amy
RSP - School Psychologist
Sidor, Teresa
Teacher - Special Education
Sofka, Darren
Dean of Students
Spaur, Randall
Teacher - English
Steel, Shawn
Custodian
Mardy Thompson
Thompson, Mardy
Paraprofessional - Health Technician
Michelle Tracy
Tracy, Michelle
Teacher - 6th - English
Tyler Vincent
Vincent, Tyler
Teacher - Science
Violett, Ashley
Teacher - Vocational - Agriculture
Walker, Grace
Teacher - Special Education
Donna White
White, Donna
Teacher - Physical Education
Aaron Wilcox
Wilcox, Aaron
Teacher - Foreign Languages
© 2021. Montrose County School District. All Rights Reserved.