Skip to main content
Voice Recognition
X

Staff Directory

Staff Directory

Abrahamson, Anita
Custodian
Anthony Archuleta
Archuleta, Anthony
Maint - Head Groundsman
Jerry Armendariz
Armendariz, Jerry
Maint - Carpenter
Ayers, Julie
Educational Interpreter
Brian Balerio
Balerio, Brian
Network Administrator
Office: 970-249-7726 x 7932
Neisha Balleck
Balleck, Neisha
School Board Member District A
Office: 970-249-7726 x 7961
Barajas, Graciela
Cook
James Barnhill
Barnhill, James
Operations Project Manager
Office: 970-249-2653 x 5410
Jody Baugh
Baugh, Jody
Technology - Help Desk Technician
Office: 970-249-7726 x 7975
Beckman, Nanci
RSP - Speech-Language
Susana Benitez
Benitez, Susana
Administrative Assistant
Crystall Benner
Benner, Crystall
Administrative Assistant
Debra Biermann
Biermann, Debra
Coordinator - District Assessment
Office: 970-249-7726 x 4901
Blair, Jennifer
Cook
Bradburn, Debra
Warehouse Coordinator
Brannam, Carie
Paraprofessional - Sign Language Para
Tamra Brown
Brown, Tamra
Cook
Brummitt, Emily
Teacher - Behavior Coach
Office: 970-249-2539 x 3022
Claire Busby
Busby, Claire
RSP - School Psychologist
Office: 970-249-2514 x 3546
Stephen Bush
Bush, Stephen
School Board Member District G
Office: 970-249-7726 x 7961
Byrd, Erik
Custodian - District Wide
Campbell, Gayle
Cook
Chacon, Maria
Administrative Assistant
Shannon Champlin
Champlin, Shannon
Technology - Application Specialist
Mildred Clem
Clem, Mildred
Director - Special Education
Office: 970-249-7726 x 5610
Cooper, Pamela
Cook
Corn, Nikki
Coordinator - Standards & PD
Office: 970-252-7940 x 3448
Crosby, Meghan
Teacher - Vision Specialist
Office: 970-249-2405 x 5633
Daguerre, Linda
RSP - Speech-Language
Office: 970-252-7940 x 3456
King Dusty Day
Day, King Dusty
Maint - Electrician
Patricia Edstrom
Edstrom, Patricia
Administrative Assistant
Megan Farley
Farley, Megan
Manager - Threat Assess, Health and Safety
Office: 970-249-7726 x 7962
Sarah Fishering
Fishering, Sarah
School Board Member District E
Office: 970-249-7726 x 7961
Freismuth, Allie
Coordinator - Stud & Family Engagement
Office: 970-249-7726 x 7925
Gallegos, Amber
Coordinator - Childfind
Office: 970-249-2405 x 5643
Geise, Hallie
Teacher - Behavior Coach
Giles, Margaret
Paraprofessional - SpecEd - StepUp
Paul Greear
Greear, Paul
Maint - Locksmith/Carpenter
Connie Haptonstall
Haptonstall, Connie
Cook
Hauser, Sarah
RSP - Motor Services Provider
Helton, Patricia
Paraprofessional - SpecEd - StepUp
Hennard, Jessica
RSP - School Psychologist
Llaneli Hernandez
Hernandez, Llaneli
Parent Liaison
Herrera, Gerardo
Maint - Floater
Jody Hovde
Hovde, Jody
School Board Member District F
Office: 970-249-7726 x 7961
Andrew Hutton
Hutton, Andrew
Technology - Systems Administrator
Emily Imus
Imus, Emily
Director - Finance
Thomas Jenkins
Jenkins, Thomas
Public Information Officer
Johnson, Angie
Secretary
Office: 970-249-2405 x 5628
Michael Jones
Jones, Michael
Cook
Theodore Jones
Jones, Theodore
Maint - Groundsman
Jessica Kalb
Kalb, Jessica
Executive Director - Academic Services
Office: 970-249-7726 x 7927
Kenyon, Trevor
RSP - Social Worker
Danice Kindall
Kindall, Danice
Human Resources Generalist
Suzi King
King, Suzi
Manager - Data
Office: 970-249-7726 x 4903
Christina Knoll
Knoll, Christina
Coordinator - Extended Learning Network
Knudsen, David
Maint - Irrigation Tech
Laurie Laird
Laird, Laurie
Administrative Assistant
Office: 970-252-7902
Lanphier, Kira
Paraprofessional - SpecEd - Floater
Dawn Leu
Leu, Dawn
RSP - Motor Services Provider
Office: 970-249-2539 x 5631
Erika Lopez
Lopez, Erika
Administrative Assistant
Madrid Eblem, Karla
Secretary
Office: 970-249-7726 x 7979
Kristin Mann
Mann, Kristin
RSP - Speech-Language
Office: 970-249-2584 x 3160
Mandy Martinez
Martinez, Mandy
Administrative Assistant
Office: 970-249-2405 x 7405
Martinez, Susanne
Cook
Audra Massey
Massey, Audra
RSP - Motor Services Provider
Christi Merritt
Merritt, Christi
RSP - Speech-Language
Office: 970-249-5858 x 2027
Miller, James
Warehouse Supervisor
Mora, Carmen
RSP - Nurse Coordinator
Moss, Sunne
Teacher - Behavior Coach
Office: 970-249-2581 x 4138
Mark Mundell
Mundell, Mark
Maint - Transportation
Alice Murphy
Murphy, Alice
School Board Member District C
Office: 970-249-7726 x 7961
Barbara Murry
Murry, Barbara
Risk Manager/Benefits Coordinator
Office: 970-252-7915
Musick, Stacey
Teacher - Special Education
Leigh Nansel
Nansel, Leigh
WSSCC - Program Manager
Office: 970-249-6636 x 4326
Nokes, Amanda
RSP - Nurse Coordinator
Norell, Katarina
RSP - Nurse Coordinator
Olert, Dawn
Teacher - Special Education - StepUp
Office: 970-249-2405 x 5641
James Pavlich
Pavlich, James
Executive Director - Operations
Perez, Savannah
RSP - Social Worker
Phelps, Marjorie
Speech Language Pathologist Assistant
Philbrick, Benjamin
Warehouse
Picard, Brittany
Coordinator - Special Ed Elementary
Pokorny, Raymond
Payroll Manager
Kimberly Portenier
Portenier, Kimberly
Cook
Michelle Pottorff
Pottorff, Michelle
Director - Human Resources
Stephen Price
Price, Stephen
RSP - School Psychologist
Office: 970-249-6867 x 3151
Brian Quon
Quon, Brian
Director - Technology
Office: 970-252-7908
Troy Rose
Rose, Troy
RSP - Speech-Language
Office: 970-249-2554 x 3253
Kevin Safken
Safken, Kevin
Maint - HVAC
Salazar, Irma
Secretary
Schmidt, Sean
RSP - School Psychologist
Shelley, Amy
RSP - Social Worker
Shelton, Whitney
RSP - Social Worker
Shoemaker, Lindsey
RSP - Speech-Language
Office: 970-249-2539 x 3052
Silva, Whitney
RSP - Social Worker
Cecilia Simmons
Simmons, Cecilia
RSP - SWAP Coordinator
Jamie Simo
Simo, Jamie
Manager - Early Intervention
Office: 970-249-7726 x 4904
Sinclair, Cyndle
RSP - Nurse Coordinator
Office: 970-249-7726 x 5600
Smith, Glenn
Maint - Floater
Cherry Sowder
Sowder, Cherry
Cook
Jeremy Splude
Splude, Jeremy
Maint - Plumber
John Steele
Steele, John
Manager - Career and College Readiness Program
Office: 970-249-7726 x 4902
Benjamin Stephenson
Stephenson, Benjamin
Coordinator - Recruit, Retain, Wellness
Carrie Stephenson
Stephenson, Carrie
Superintendent
Stuckey, Riley
Technology - Help Desk Technician
Nichole Taylor
Taylor, Nichole
Coordinator - ELPA/MTSS
Thompson, Carri
Secretary - Administrative Assistant
Toumbs, Sandra
Food Service Manager
Dane Tunget
Tunget, Dane
Custodial Supervisor
Jessica Ullmann
Ullmann, Jessica
RSP - Motor Services Provider
Office: 970-249-2405 x 5629
Roberta Unruh
Unruh, Roberta
Accountant - Grants
Ted Valerio
Valerio, Ted
School Board Member District B
Office: 970-249-7726 x 7961
Ventrello, Anne
ABE - ELL
Vigil, Deborah
Accountant
Walker, Sharleen
Accounts Payable Coordinator
Office: 970-252-7909
Washington, Jeanette
Cook
Tom West
West, Tom
School Board Member District D
Office: 970-249-7726 x 7961
Linda Weyers
Weyers, Linda
Federal Programs Coordinator
Wickham, Marjorie
Controller
Wiseman, Susan
Cook
Wofford, Allison
Teacher - Behavior Coach
Woods, Kipori
Custodian
Shannon Yanosky
Yanosky, Shannon
Coordinator - Special Ed Secondary
Office: 970-249-6636 x 4307
© 2024. Montrose County School District. All Rights Reserved.